دنیای آدرنالین در دستان ارشا اقدسی

0
3315
ارشا اقدسی
ارشا اقدسی

دنیای آدرنالین در دستان ارشا اقدسی

در پشت پرده سینما مشاغلی وجود دارند که کمتر کسی ممکن است آن را بشناسد و با نقش این مشاغل در ساخت یک اثر سینمایی آشنا باشد. یکی از این مشاغل بدلکاری است که ارشا اقدسی به‌عنوان یک بدلکار تلاش زیادی برای معرفی این شغل پرخطر انجام داده است. به جرئت می‌توان گفت ارشا به‌عنوان یکی از شاگردهای مرحوم پیمان ابدی و با تکیه بر مهارت‌ها و تجربیاتی که در سینمای هالیوود و دنیا به دست آورده است از بهترین بدلکاران ایرانی است. ارشا اقدسی در رشته‌های عجیب‌وغریبی هم فعالیت می‌کند که عموماً از نوع اکستریم و پرخطر هستند فعالیت قابل‌توجهی دارد و در دنیای هیجان و آدرنالین حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

سقف آرزوهایم بسیار بلند است

ارشا اقدسی به‌عنوان بدلکاری جوان و با روحیه‌ای مثال‌زدنی در دنیای بدلکاری چهره‌ای فعال و بین المللی است. اولین موضوعی که در برخورد با او می‌توان حس کرد انرژی بالای اوست که همانند شعله‌هایی سرکش زبانه می‌کشد. لیست موفقیت‌های او در حوزه کاریش بسیار طولانی است و خودش معتقد است هنوز در ابتدای راه قرار دارد و سقف آرزوهایش بسیار بلند است. او به جاهای مختلف دنیا سفر کار می کند و با بدلکارهای دنیا در ارتباط است و در یک سال اخیر در کشور صربستان در فیلم ها و تیزرهای مختلفی حضور داشته است. ارشا اقدسی تجربه حضور در صدها فیلم کوتاه و بلند ایرانی را در کارنامه خود دارد.

مدرکی قابل افتخار

ارشا اقدسی اخیراً در فستیوال بدلکاران جهان که در روسیه دور هم جمع شدند برای دومین بار شرکت کرد و با انجام کارهای هیجان‌انگیز توجه‌ها را به خود جلب کرد. او در این رابطه می‌گوید: «بیش از ۳۱ باتجربه چپ کردن با خودرو را دارم اما تابه‌حال با یک تانک شاخ‌به‌شاخ تصادف نکرده بودم که در این برنامه این کار را هم انجام دادم و بعد از تصادف خودرو پشتک زد و بر روی چرخ‌ها پایین آمد، در این گردهمایی بدلکاران جهان، مدرک آکادمیکا که در این حوزه معادل مدرک دکترا است را هم دریافت کردم» وقتی افراد در تعامل با سایر هم رشته‌های خود قرار می‌گیرند فرصت تبادل تجربه و زمینه‌های همکاری‌های بیشتر فراهم می‌شود که ارشا اقدسی در این کار و نشان دادن توانایی بدلکاران ایرانی بسیار عالی عمل کرده است.

گام‌به‌گام در مسیر موفقیت

ارشا هم مانند بسیاری از افراد موفق دیگر مسیر تلاش و آن‌هم از نوع سختش را در پیش گرفت و این روزها ثمره آن روزهای سخت را می‌چشد. اقدسی پیش از ورود به دنیای بدلکاری و سینما، ورزشکاری تمام‌عیار بود در این رابطه می‌گوید: «پس از موفقیت در دریافت بورسیه در رشته تربیت‌بدنی هنگامی‌که عازم ایتالیا بودم،| مسیر زندگی‌ام ناگهان تغییر کرد. از طریق یک آگهی برای دوره‌های بدلکاری با مرحوم پیمان ابدی آشنا شدم و در ایران ماندگار شدم و به ایتالیا نرفتم. ورود به عرصه بدلکاری برایم هیجان‌انگیز بود به‌طوری که با تمرکز بر این کار توانستم پس از مدتی گروه خودم را تأسیس کنم و اولین تجربه هم به‌عنوان بدلکار در کنار مرحوم ابدی در فیلم سکوت رقم خورد».

آدرنالین و دیگر هیچ

در دنیای عاشقان به آدرنالین ارشا اقدسی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که موفقیت‌هایش در رشته بدلکاری وابسته به این‌کاره‌ای اوست. ارشا بیش از ۳۰۰ بار از هواپیما سقوط آزاد انجام داده است و حتی به‌عنوان کمرامن در برنامه‌های سقوط شرکت می‌کنند و از پروازهای دونفری (تندم) فیلم‌برداری می‌کند. در کنار سقوط آزاد، او بیس جامپ (‌پرش از ارتفاع‌ثابت‌ مانند ساختمان‌ها، دکل‌ها و صخره) هم انجام می‌دهد که به‌مراتب پر چالش تر از سقوط آزاد است. در بیس جامپ به دلیل کم بودن ارتفاع و نداشتن چتر کمکی هیچ جای اشتباهی وجود ندارد و نوع چتری هم که در آن استفاده می‌شود با سقوط آزاد متفاوت است. ارشا در ورزش‌های مختلفی مانند آی کیدو، اسب‌سواری، کمانگیری روی اسب، پاراگلایدر، کار با طناب، پارکور و ورزش‌های رزمی سینمایی فعالیت‌های قابل‌توجهی داشته و همچنان دارد و لیست موفقیت‌هایش بسیار بلند بالاست.

۳۱ خودرو را به قبرستان ماشین‌ها فرستاده‌ام

در فیلم‌های اکشن صحنه تصادف و پشتک زدن خودروها بخش جدایی‌ناپذیری است که ارشا اقدسی در این کار مهارت خاصی دارد. یکی از افتخارات او این است که در مسابقات بدلکاری که در روسیه برگزار شد توانست مقاوم اول را به دست بیاورد. ماجرای حضور در این رقابت‌ها که از ۱۲ کشور دنیا بدلکاران گرد هم آمده بودند خود ماجرای مفصلی است و ارشا پیش از رفتن به این مسابقات از عملکرد آن‌ها در فایل‌های تصویری که در دسترسش بود شگفت‌زده می‌شود. قبل از رفتن به این مسابقات او توانسته بود با خودرو دو دور در هوا بچرخد و بدون آسیب‌دیدگی از آن خارج شود در این رابطه می‌گوید: «این حرکت به‌عنوان رزومه من مطرح بود و در مسابقات روسیه با خودرویی به رنگ پرچم ایران شرکت کردم.» تأکید خاص ارشا اقدسی بر ایرانی بودن در بسیاری از رویدادهایی که حضورداشته است دیده می‌شود و به این موضوع بشدت افتخار می‌کند و اصرار دارد حتماً پرچم ایران در چنین رویدادهایی برافراشته شود. ارشا در ترکیه هم توانست از روی یک کامیون با موفقیت با خودرو بپرد و این در حالی بود که افراد حاضر در این صحنه با جدیت تمام اعلام کردند این کار امکان‌پذیر نیست و بعد از پرش عکس همین کار باعث شد تا وارد پروژه جیمز باند شود.

ارشا اقدسی در کنار مأمور ۰۰۷

برای ارشا اقدسی و هر بدلکاری، بودن در سری فیلم‌های جیمز باند یک افتخار و سابقه مهم به‌حساب می‌آید و او در این رابطه می‌گوید: «با انتشار عکس پرش ۳۵متری و حیرت‌آور خودرویی که من راننده آن بودم از روی یک کامیون در ترکیه در فضای مجازی‌گری پاول که طراح صحنه‌های جیمز باند است با دیدن این صحنه و لایک کردنش بعد از دو هفته از طریق ایمیل از من دعوت کرد تا برای فیلم اسکای فال تست رانندگی بدهم. اگر قبول می‌شدم می‌توانستم در پروژه جدید حاضر شوم. من در تست قبول شدم و به جمع بهترین‌های دنیا وارد می‌شوم. تست من توسط بن کالینز انجام شد که در برنامه تاپ گیر حضور دارد و خیلی معروف است. همکاری در این پروژه ۷۵ روز طول کشید‌. در ۱۵ روز آخر در صحنه مربوط به قطار که جیمز باند روی قطار مبارزه می‌کند و تیر می‌خورد و سپس پرت می‌شود، من کارهای طنابش را انجام دادم. به خاطر این صحنه ما جایزه انجمن بازیگران فیلم را که به اختصار SAG گفته می‌شود گرفتیم».

پرچم ایران در همه‌جا

ارشا اقدسی در رابطه با اینکه در تمام‌کارهای خاصی که انجام می‌دهد پرچم ایران بر روی لباس، کلاه و …وجود دارد می‌گوید: «همواره به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم، در داخل بی‌مهری‌های زیادی دیده‌ام اما تمام تلاشم را می‌کنم تا هر جا می‌روم یک ایرانی بااخلاق و حرفه‌ای باشم، دیگران باید بدانند که ایرانی‌ها چه مهارت‌هایی دارند و در داخل هم افراد باید بدانند که برای نام کشورشان تلاش کنند و از هیچ تلاشی در ایران راه دریغ نکنند، امیدوارم روزی شاهد این باشیم که بدلکاران از سراسر دنیا به ایران بیایند و در رشد و پیشرفت این رشته که درنهایت افزایش کیفیت فیلم‌های سینمایی و رشد سینما می‌شود اثرگذار باشند».

سعید ضروری / روزنامه نگار/ مجله راز شماره ۱۲۷

www.saeedzaroori.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید