شوالیه ایرانی و بدلکار جیمز باند! +عکس

0
5882
ارشا اقدسی شوالیه ایرانی
ارشا اقدسی شوالیه ایرانی

شوالیه ایرانی و بدلکار جیمز باند! +عکس

در دوران جنگ‌های صلیبی و نبردهای تن‌به‌تن، شوالیه‌ها مهره‌های کلیدی و مهمی در ارتش کشورها به‌حساب می‌آمدند و شوالیه شدن افتخاری بود که باعث می‌شد سرنوشت یک سرباز تا نسل‌ها تغییر کند و آرزوی بسیاری از نیروها و افرادی بوده است که به کشور خود خدمت می‌کردند.
تصویر شوالیه ایرانی و بدلکار جیمز باند! +عکس

برای پاسداشت مقام شوالیه‌ها در سال‌های اخیر جشنواره شوالیه‌ها هرسال در کشور صربستان با حضور بدلکاران مختلف دنیا برگزار می‌شود.

در جشنواره امسال که اخیراً برگزارشده است ارشا اقدسی بدلکار کشورمان حضوری پررنگ و موفق داشته است.

ارشا اقدسی ازجمله افرادی است که در عرصه بدلکاری در داخل و خارج از ایران فعالیت‌های چشمگیری دارد و شناخته شده است.

او امسال هم مانند سال‌های گذشته در جشنواره شوالیه‌ها شرکت کرده و این بار عملکرد قابل‌ملاحظه‌ای را از خود در مقابل رئیس‌جمهور صربستان و ۸۰ هزار تماشاچی به نمایش گذاشته است.

شوالیه‌ در اروپا مخصوصاً در انگلستان لقب اشراف‌زاده‌ها و افرادی بوده است که افتخارات مهمی را برای کشور خود به ارمغان می‌آوردند و به پاس زحمات و تلاش‌هایی که در جهت خدمت به پادشاه و کشور انجام می‌دادند، این لقب را دریافت می‌کردند.

شوالیه‌ها صرفا افراد نظامی و دارای مهارت جنگی نبودند و اگر فردی خدمت ویژه و موثری به پادشاه یا کشورش انجام می‌داد لایق گرفتن این لقب می‌شد.

هر چند امروز این عنوان تنها در یک کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی ممکن است به چهره‌های علمی نیز اطلاق شود، اما نام شوالیه همچنان در دنیای نبردها و فیلم‌ها و سریال‌های جنگی هیجان‌انگیز است و مظهر قدرت به حساب می‌آید.

اسب‌ سواری و تیری که به هدف خورد

ارشا اقدسی به‌عنوان یکی از بدلکاران فعال بین‌المللی برای چندمین بار در جشنواره شوالیه‌های صربستان حضور پیدا کرد، این جشنواره هرساله در این کشور با حضور بدلکاران جهان برگزار می‌شود. او در جشنواره اخیر با عملکردی که از خود به نمایش گذاشت، توانست از رئیس‌جمهور صربستان لقب شوالیه را دریافت کند.

او در رابطه با برنامه‌ای که در این جشنواره اجرا کرده است می‌گوید: «برنامه‌ای که من در این جشنواره بین‌المللی اجرا کردم از پیش طراحی‌شده بود و درواقع نوعی بدلکاری بود. در ابتدا گروهی آمدند و در میدان اصلی مبارزه رژه رفتند و سپس من سوار بر اسب و درحالی‌که پرچم بزرگ ایران را نیز در دست داشتم وارد میدانی که در جشنواره برای مبارزه طراحی‌شده بود شدم. بعد از این که با اسب وارد میدان مبارزه شدم به رئیس‌جمهور صربستان که به تماشا نشسته بود ادای احترام کردم و سپس در ادامه این مبارزه، وقتی روی اسب در حال حرکت بودم با تیروکمان یک نفر را به‌طور نمادین با تیر زدم سپس با دو نفر دیگر جنگیده و براساس طراحی‌ای که شده بود دو نفر را به شکل نمادین کشته و این مسابقه را به پایان رساندم. خدا را شکر اجرای برنامه‌ام با استقبال بسیار خوبی از سوی جشنواره صربستان و همین‌طور رئیس‌جمهور این کشور مواجه شد و بعد از برنامه رئیس‌جمهور صربستان من را به دفترش دعوت کرد و ضمن این‌که تمام اتاق‌های این دفتر که درواقع یک قصر بود را به من نشان دادند، ناهار را نیز با هم خوردیم».

جای خالی یک اتفاق!

ارشا اقدسی در رابطه با رویدادهایی از این دست که می‌توانند بر روی بدلکاری و حتی صنعت گردشگری اثرگذار باشند، معتقد است: «جای خالی این نوع اتفاق‌ها در داخل ایران بسیار ملموس است. شوالیه‌ها نماد سربازان و افراد قدرتمند و پرافتخاری بودند که به کشور خود خدمت می‌کردند، به نظر من برگزاری اتفاق‌هایی از این دست می‌تواند کمک کند تا تاریخ کشورمان بیشتر از گذشته معرفی شود. اهمیت این اتفاق تا حدی است که بالاترین مقام اجرایی یک کشور برای آن وقت زیادی می‌گذارد و اهمیت زیادی قائل است. در ایران باستان هم قطعا سربازان جوانمرد و پر ابهت و باافتخاری وجود داشته‌اند و اسب‌سواری ایرانیان در دوران ایران باستان و دوره‌های بعد معروف بوده‌اند. از طرف دوستان صربستانی هم به من پیشنهاد شده است که اتفاقی مشابه را در ایران راه‌اندازی و از بدلکاران مختلف دنیا برای حضور در آن مراسم دعوت کنم و قطعا روزی این کار را انجام خواهم داد.»

هیجان‌طلبی مهار نشدنی

ارشا اقدسی در کنار فعالیت حرفه‌ای در رشته بدلکاری در زمینه‌های مختلف ورزشی مهارت‌های قابل توجهی دارد.

سقوط آزاد از هواپیما، بیس جامپ (پرش از ارتفاع ثابت با چتر)، غواصی و تیراندازی تنها بخشی از مهارت‌های او است. مهارت در ورزش‌های مختلف باعث شده است که ارشا در حرفه اصلی خود بسیار موفق عمل کند.

وی تبحر خاصی در چپ کردن با ماشین دارد و یکی از افتخارات او این است که در مسابقات بدلکاری که پیش از این در روسیه برگزار شد، توانست مقاوم اول را به دست بیاورد.

درواقع این مهارت او باعث می‌شود بتواند در طراحی و خلق صحنه‌های اکشن با دست باز وارد عمل شود.

هیجان برای ارشا اقدسی به معنای همه زندگی‌اش است و البته اعتقاد دارد هیچ کاری را بدون توجه به مسائل ایمنی نباید انجام داد.

بدلکار جیمز باند

ارشا اقدسی در سریال‌ها و فیلم‌های زیادی به بدلکاری و طراحی صحنه‌های بدلکاری پرداخته است و یکی از افتخارات مهم‌اش حضور در تیم بدلکاران اسکای فال (Sky fall)، بیست و سومین فیلم از سری فیلم‌های جیمزباند محصول سال ۲۰۱۲ و به کارگردانی سام مندس است.

این فیلم پرفروش‌ترین فیلم از سری فیلم‌های جیمزباند است که تا به ‌حال ساخته‌شده است.

در حال حاضر او در چند فیلم داخلی و خارجی به طراحی صحنه‌های بدلکاری می‌پردازد که شامل فیلم‌های روسی و هالیوودی می‌شود.

در کنار این، در یک سریال صربستانی علاوه بر بدلکاری، مسئولیت دستیار طراح بدلکاری این مجموعه را نیز عهده‌دار بوده و همین‌طور در ایران نیز بدلکاری فیلم سینمایی «به‌وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا را نیز بر عهده ‌دارد.

  

سعید ضروری – روزنامه نگار

ضمیمه چمدان جام جم

 به اشتراک گذاری
کد خبر : ۲۹۸۵۱۶۷۷۷۴۵۷۲۵۵۶۴۲۰

.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید